HOW TO BULK ON A BUDGET

Bulking on a budget

How many people have ever told you that they would bulk up and get buff, if only they could afford to? Well, the next time someone tries to excuse their unhealthy and bad eating habits with the cost of food, you just show them this post.
Eating healthy and reaching your calorie and macro goals does not have to completely drain your wallet, in this post I’m going to share with you some simple tips to hit your nutrition needs and get those gains on a budget. So if you’re a student or for any other reason have restricted resources to buy food, this information might be helpful to you.

Here’s a few ways to save money while bulking.

1. choose calorie dense foods – Calorie dense foods does not have to be unhealthy, and choosing calorie dense foods is a great way to easier to get in your calories. There are plenty of healthy calorie dense foods with high nutrition value. Some examples of these types of foods are: Nuts, avocado, oily fish such as salmon, tuna and mackerel, olive oil and dark chocolate.

2. Buy in bulk – A great way to save some money is to buy in bulk. Buying in bulk saves money in more than one way, first of all, most foods cost less per calorie when you buy them in big packets, whether it’s protein sources like chicken and fish or if it’s carb sources like rice, pasta and bread. Second, buying in bulk means you don’t have to go to the store as often, studies shows that people who shops groceries for a week or more at the time spends less money on food.

3. Buy on sale – This goes back tip number two, if you bulk up on food on a sale you are going to save a lot of money and a lot of trips to the supermarket.

4. Invest in protein or gainer powder – This is not necessary, but I personally find that supplementing my diet with protein shakes saves me some money on protein sources, which in my experience is the most expensive macronutrient.

5. Don’t waste money on supplements – Supplements can be a great way to get a little bit of an edge when it comes to your training, but not at the cost of proper nutrition.
Getting your nutrition from food will always be the most optimal way to get in shape and stay healthy, buying tons of supplements won’t do anything for you if you can’t afford to eat properly. Remember, supplements are just that, SUPPLEMENTS to supplement an already proper diet.

6. Homemade shakes – Homemade protein and gainer shakes is a great way to get in more calories, you can buy some eggs, peanut butter, honey, olive oil, oats and any other calorie dense ingredients you want and make yourself a calorie rich protein or gainer shake.

7. Track your food expenses – For a week or two, write down everything you buy and what it costs. At the end of those weeks you should be able to calculate how much you spend on different foods.
I actually tried this, and found out that I spent about $100 a month on yogurt. I had this bad habit of eating a can of yogurt a night, every day I spent $3,50 on yogurt.
That was a bad habit that costed me more money than necessary.

Conclusion
So as you can see there are multiple ways to save money on food and still get your nutrition right, you just have to plan it out a little bit and maybe cut down on some of your most expensive eating habits.
If you found any of this helpful I would love to hear form you in the comment section below, and feel free to check more of our content!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: